اعتماد به نفس چیست و چه فوایدی می تواند داشته باشد؟ اگر اعتماد به نفس نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

بنابراین ما می توانیم در جاده زندگی کنیم موفقیت برای ما ضروری است که بتوانیم از توانایی های خود به خوبی استفاده کنیم و چالش ها و مشکلات زندگی را حل کنیم. اعتماد به نفس داشتن

روی کاغذ یک فرد باهوش و با استعداد را تصور کنید که در شرایط ایده آل بزرگ شده است. این فرد خیالی را در بهترین حالت خود تصور کنید دانشگاه های جهان او درس خوانده و حق دارد در هر شغل و شرکتی که بخواهد کار کند. اگر همه چیز آماده است و به چنین فردی می گویند همه اینها در اختیار شماست اما ما اعتماد شما را از شما می گیریم. او در هر لحظه ممکن است همه چیز را از دست بدهد. فقط به این دلیل اعتماد به نفس نه، همه چیز را در یک لحظه نابود می کند.

حالا به شخص دیگری فکر کنید که هیچ ویژگی ظاهری ندارد اما اعتماد به نفس دارد. این شخص می تواند همه چیز را به سرعت یاد بگیرد رویاها او در آستانه اتمام و رسیدن به نقطه ای است که آرزویش را داشت.

به همین دلیل است که اعتماد به نفس و آموزش اعتماد به نفس از مسائل مهمی است که همه در زندگی با آن سروکار دارند. هیچ کس در این دنیا نمی تواند راه زندگی به راحتی و بدون اعتماد به نفس.

یکی از ویژگی های مشترک افراد پیمانکار اعتماد به نفس داشته باشید. حتی اگر الان احساس کمبود اعتماد به نفس دارید، به راحتی می توانید اولین قدم را بردارید و در مسیر جدیدی قدم بردارید.

اعتماد به نفس قابل ایجاد است و می توانید به سرعت از نردبان بالا بروید اعتماد به نفس قدم های خود را بردارید.

در این مقاله راهکارهایی کاربردی و موثر برای افزایش اعتماد به نفس در اختیار شما قرار می دهیم. قبل از ارائه راهکارها لازم است با تعریف اعتماد به نفس بیشتر آشنا شویم.

تعریف اعتماد به نفس

اعتماد به نفس (اعتماد به نفس) یعنی انسان توانایی های خود را باور و اعتماد کند.

خودباوری نوعی حالت روانی است که باعث می شود فرد عمیقا بداند که می تواند موقعیت ها و مشکلات را مدیریت کند. نتیجه احساس ظرفیت و ارزشش را دارد.

برخی از محققان می گویند که اصطلاح اعتماد به نفس به طور کلی قابل استفاده نیست و باید تعریف شود. به عنوان مثال، شخصی در یک نقاشی اعتماد به نفس او در ورزش اعتماد به نفس لازم را دارد، اما ندارد. به همین دلیل می گویند این اصطلاح را نباید به صورت کلی به کار برد و در اعتماد به نفس باید دامنه این موضوع کامل شود.

راهکارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس

پس شما میتوانید اعتماد به نفس خود را ارتقا دهید می توانید استراتژی هایی را دنبال کنید که برای اکثر مردم موثر بوده است. در زیر می توانید با این راه حل ها آشنا شوید:

1- تفکر مثبت را به خود تلقین کنید

کلماتی مانند «نمی‌توانم»، «مطمئناً شکست می‌خورم» یا «هیچ‌کس نمی‌خواهد به من گوش دهد» از افکار منفی در ذهن شما می‌آیند. این صدای درونی هیچ کمکی به شما نمی کند و مانع رسیدن شما می شود آرزو هایت خواهد بود

۲- تبدیل افکار منفی به مثبت

برای این کار باید به افکار مثبت فکر کنید ذهن راه را ایجاد کنید می توانید از عباراتی مانند «این را امتحان خواهم کرد»، «در کارم موفق خواهم شد» یا «مردم به من گوش خواهند کرد» استفاده کنید و روز خود را با کلمات مثبت شروع کنید.

در ذهن خود فضای بیشتری به افکار مثبت بدهید. هر چه بیشتر اجازه دهید افکار مثبت وارد ذهنتان شود و از منفی دوری کنید، این عادت سریعتر برای ذهن شما ایجاد می شود.

3- با افراد مثبت بیرون بروید

در میان دوستان یا اعضای خانواده با افرادی که حال شما را بهتر می کنند بیرون بروید. در این صورت به این نکات بیشتر توجه کنید. از دوستانی که مدام از شما انتقاد می کنند یا نقاط ضعف شما را برجسته می کنند دوری کنید.

حتی افراد خوش نیت که مدام به شما می گویند چه کاری انجام دهید می توانند به اعتماد به نفس شما آسیب بزنند.

هرچه قدم های بیشتری برای رسیدن به اهداف خود بردارید، افراد منفی بازخورد منفی بیشتری به شما خواهند داد. برای افزایش اعتماد به نفس رابطه خود را با این افراد کاهش دهید.

4- از چیزهایی که حال شما را بد می کند دوری کنید

از دیدن چیزها یا رفتن به مکان هایی که شما را به یاد می آورند خاطرات از گذشته بد دوری کنید. مثلاً لباس هایی که دیگر اندازه شما نیستند را در کمد نگه ندارید. به افراد بد اطراف خود یا شغلی که دیگر به آن علاقه ندارید فکر کنید و در صورت امکان تغییرات لازم را اعمال کنید.

5- استعدادیابی

همه استعدادهایی دارند. ببینید چه کاری را بهتر از دیگران انجام می دهید. این کار را با افتخار ادامه دهید. آنچه به آن علاقه دارید را انتخاب کنید: هنر، نقاشی، نوشتن، صحبت کردن و غیره می تواند نمونه هایی از این باشد. هر چه استعداد و هنر هرچه بیشتر داشته باشید، بیشتر با افراد جدید و متنوع ارتباط برقرار خواهید کرد.

اگر در حوزه مورد علاقه خود کار می کنید، همچنین از نظر ذهنی – جسمی شما به خودتان لطفی کرده اید و حس شایستگی که به شما می دهد به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می کند.

6- به خودت افتخار کن

از یک طرف، شما باید انجام دهید استعداد به خودتان افتخار کنید و از طرف دیگر خودتان را بسازید. او ممکن است با بسیاری از مهارت های خود آشنا نباشد، بنابراین پیشنهاد می شود مواردی را که در آنها مهارت دارید روی کاغذ یادداشت کنید. مثلا مهربان بودن، خوب گوش دادن، مدیریت بحران و… نمونه هایی از مهارت های افراد است.

7- پذیرفتن آشکار تعاریف دیگران

کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند شناسایی و ستایش را دوست ندارند. آنها فکر می کنند گوینده یا دروغ می گوید یا اشتباه می کند. از طرفی کسانی هستند که به دلیل غرور منفی با شنیدن تعریف خوبشان سرد رفتار می کنند. بهترین رفتاری که بر اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد به شرح زیر است:

تعریف و تمجید را با جان و دل بپذیرید، لبخند بزنید و یک تشکر خوب بگویید.

این تعریف را به لیست خوب خود اضافه کنید و از آن برای افزایش اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

8- در آینه به خودتان لبخند بزنید

تحقیقات در مورد “نظریه بازخورد چهره” در هر اثر انجام شده است مثبت بدیهی است که انسان با لبخند زدن در آینه در مغز خود خلق می کند. هر روز خود را در آینه نگاه کنید و لبخند بزنید تا شادتر از قبل شوید. خود را همانگونه که هستید بپذیرید و بدانید که با این کار اعتماد به نفس شما بیش از هر زمان دیگری رشد خواهد کرد.

همیشه با لبخند به دیگران نگاه کنید زیرا آنها با لبخند پاسخ شما را خواهند داد و این به اعتماد به نفس شما کمک بیشتری می کند.

9- احساسات خود را کنترل کنید

ترس خود را بپذیرید برخی افراد فکر می کنند که افراد با اعتماد به نفس اصلا نمی ترسند. اشتباه زیرا ترس معقول نشان دهنده رشد فکری است. شما صحبت می کنید به طور کلی، ملاقات با افراد غریبه یا درخواست افزایش حقوق می تواند نمونه هایی از ترس باشد. مواجهه با ترس باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.

کودکی را در نظر بگیرید که تازه راه رفتن را یاد گرفته است، ابتدا با ترس راه می رود زیرا موانع و مشکلات زیادی سر راه است، اما به محض اینکه پیش قدم می شود، لبخند می زند. مانند شما بر ترس خود غلبه کنید و به موفقیت برسید.

10- صبور باشید

هیچ کس یک شبه اعتماد به نفس پیدا نمی کند. ممکن است بر ترس خود غلبه کنید اما به هدف خود نرسید، اشکالی ندارد. مطمئنا کی اشتباهات شما یاد بگیرید و دیگر آن را تکرار نکنید. به عنوان مثال، هنگامی که درخواست شما برای افزایش حقوق رد می شود، به عقب برگردید و به عقب نگاه کنید، آیا اشتباهی انجام داده ام؟

11- متعادل باشید

اعتماد به نفس پایین بیش از آنچه به آن می رسید اهداف شما مانع می شود، اما نباید رویاپردازی کرد و برای رسیدن به اهدافت زمان نامعقول گذاشت.

12- خود را با دیگران مقایسه نکنید

برای تامین مالی اعتماد به نفس شما باید برای ایجاد بهترین زندگی برای خود تلاش کنید، نه اینکه از زندگی برادر بزرگترتان یا ورزشکاران یا هنرمندانی که در تلویزیون می بینید تقلید کنید. چون تحویل زیاد است و همیشه افرادی هستند که در فلان منطقه از شما بهتر هستند.

متأسفانه شبکه های اجتماعی باعث شده افراد خود را با دیگران مقایسه کنند و از آنجایی که آنها فقط لحظات خوب خود را نشان می دهند، می تواند باعث ناامیدی دیگران شود.

13- از اشتباهات خود درس بگیرید

هیچ کس کامل نیست. حتی ببدترین مردم معایبی هم دارند. مهم است که بدانید چه اشتباهی انجام داده اید و چرا؟ آیا به این دلیل بود که شخصی شما را همراهی کرد یا راهنمایی درستی دریافت نکردید و …؟

ممکن است در یک رابطه شکست خورده باشید یا از شغل خود اخراج شده باشید، مهم این است که از آن درس بگیرید و اشتباه خود را دوباره تکرار نکنید.

14- قرار نیست همه چیز عالی باشد

این حقیقت است اگر باشد می پذیرد این کار را نکنید و بخواهید همه چیز به بهترین شکل ممکن انجام شود، هرگز از وضعیت خود راضی نخواهید بود و هرگز خوشحال نخواهید شد، بنابراین اعتماد به نفس شما نیز پایین می آید.

15- شکرگزار باشید

اغلب دلیل عزت نفس پایین فکر کردن به چیزهایی است که ندارید. فهرستی از دارایی های خود تهیه کنید و هر روز یک مورد به آن اضافه کنید. سرانجام روزانه از آنها سپاسگزار باشید. این دارایی ها می تواند از دارایی ها و دوستان گرفته تا سلامتی و احساس خوب بودن را شامل شود.

16- مراقب سلامتی خود باشید

مرتب به دستشویی بروید، دندان های خود را مسواک بزنید، نخ دندان انگشت خود را بکشید و غذاهای سالم و خوشمزه بخورید. همچنین برای خودتان وقت بگذارید.

با مراقبت از خود به ارزش خود پی خواهید برد و به این ترتیب اعتماد به نفس شما افزایش می یابد.

17- به ظاهر خود برسید

برای داشتن اعتماد به نفس بالا لازم نیست مانند برد پیت باشید، اما می توانید دوش بگیرید، دندان های خود را هر روز مسواک بزنید و لباس بپوشید. لباس مناسبشخصیت خود را به خود و دیگران نشان دهید.

18- ورزش منظم

ورزش برای هر کسی متفاوت است. با توجه به شرایط بدنی و سن خود ورزش مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، پیاده روی برای یک نفر و دوچرخه سواری 50 مایل برای دیگری ورزش روزانه است. از جایی که می توانید شروع کنید. تحقیقات بسیاری نشان داده اند که ورزش به حفظ ظاهر افراد کمک می کند. با ظاهر زیبا، اعتماد به نفس شما نیز افزایش می یابد.

19- خوب بخوابید

حدود 7 تا 9 ساعت خواب با کیفیت در شب تاثیر بسیار مثبتی بر ظاهر و سلامت روان شما دارد. خواب خوب همچنین به مدیریت استرس کمک می کند.

20- هدف گذاری

برای خود اهداف کوچک و قابل دستیابی تعیین کنید. وقتی اهدافتان دست نیافتنی باشد، پس از مدت کوتاهی ناامید می شوید و اعتماد به نفستان پایین می آید. اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید.

فرض کنید می خواهید در دو بخش مسابقه دهید ماراتن اشتراک گذاری اگر اصلاً دونده نیستید، نمی توانید 26 مایل را در یک روز بدوید. بنابراین هدف خود را یک مایل در روز تعیین کنید و سپس به مرور زمان آن هدف را افزایش دهید.

اگر دفتر به هم ریخته ای دارید، با برداشتن کتاب ها و قرار دادن آنها در قفسه کتاب شروع کنید. سپس کاغذها را کنار هم قرار دهید تا بعداً به آنها رسیدگی شود.

21- کار جدیدی انجام دهید

کسانی که عزت نفس پایینی دارند از وارد شدن به موقعیت های جدید و ناآشنا اجتناب می کنند. وقت آن است که خودتان باشید شک این کار را نکنید و کارهای جدید و متفاوت انجام دهید. اگر نمیتوانی به دریا بروی با آنهایی که جسارت دارند برو. با این کار آمادگی بیشتری پیدا می کنید و در نتیجه اعتماد به نفس شما افزایش می یابد.

22- پیشرفت خود را با برنامه ریزی ارزیابی کنید

شما نمی توانید برخی از ویژگی ها مانند قد و رنگ پوست را تغییر دهید، اما بر خلاف برخی ویژگی ها مانند خجالتی، اختلال و غیره و غیره. باید برای آن برنامه ریزی کرد. ممکن است در نهایت محبوب‌ترین دانش‌آموز مدرسه یا سازمان‌دهی‌شده‌ترین فرد نباشید، اما با رسیدن به آنچه قصد انجام آن را دارید، اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد.

به خودت سخت نگیر اگر می خواهید عادات خوب زیادی در او ایجاد شود، با یکی از آن عادت ها شروع کنید و بقیه را بعد از آن بسازید.

پیشرفت خود را یادداشت کنید و متوجه تغییر در خود شوید.

23- کمک به دیگران

وقتی با تشکر ساده از کسی که برایتان چای آورده یا با کمک به دیگران، در زندگی کسی تغییر ایجاد می کنید، احساس شما باید کمک کننده باشید. بنابراین اعتماد به نفس شما افزایش می یابد. سعی کنید از کمک در کارهای هفتگی خود استفاده کنید. زیرا با این کار توانایی هایی را که دارید به خود ثابت می کنید.

اعضای خانواده یا دوستان در بالای لیست شما هستند. اگر نیازی به کمک ندارند به موسسات خیریه، مهدکودک ها و … مراجعه کنند.

این مطلب توسط لیلا حیدری نوشته شده و توسط تینا بورشهید در 24 شهریور 1401 به روز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید