در تصویر منتشر شده، سیاه چاله ای با پرتوهای پلاسمای قدرتمندی که توسط آن پراکنده شده است، دیده می شود که می تواند اطلاعات زیادی در مورد کیهان ارائه دهد.

سیاه چاله ها

دانشمندان اولین عکس مستقیم از سیاهچاله بسیار پرجرم در این تصویر، سیاهچاله در حال ساطع پرتوهای پلاسما قدرتمند است.

به گزارش اینسایدر، این سیاهچاله در وسط قرار دارد گلکسی M87 با گپ 55 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد او با ما و اطرافمان است 6.5 میلیارد بار از خورشید ما بزرگتر است. پرتوهایی که از این سیاه‌چاله منتشر می‌شوند می‌توانند صدها هزار سال نوری از ما دور شوند و یکی از بزرگترین اسرار جهان به حساب می‌آیند.

اولین تصویر مستقیم به فایل سیاهچاله بسیار پرجرم

بیشتر کهکشان‌ها، از جمله کهکشان ما، حول یک سیاه‌چاله بسیار پرجرم می‌چرخند، که همه مواد در آن می‌افتند. به همین دلیل است که در جدیدترین تصویر ارسالی، این سیاهچاله که در مرکز کهکشان M87 قرار دارد، می تواند به عنوان حلقه ای درخشان از ماده در حال چرخش به دور تاریک چاله دیده شود. با این حال، پرتوها از ماده ای ساخته شده اند که می تواند از یک سیاهچاله فرار کند.

این پرتوها نیز خواص باورنکردنی دارند. آنها نه تنها جزو درخشان ترین اجرام در کهکشان هستند، بلکه مطالعات قبلی نشان داده اند که ذرات موجود در آنها می توانند با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت کنند.

تصویر جدید که با همکاری آرایه میلی‌متری جهانی VLBI، آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما، رصدخانه جنوبی اروپا و تلسکوپ گرینلند گرفته شده است، اولین تصویری است که نحوه تشکیل این پرتوها را نشان می‌دهد.

رندر یک هنرمند از پرتو سیاهچاله

رو-سن لو، محقق اصلی این مطالعه و ستاره شناس در رصدخانه نجوم شانگهای در چین، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت:

ما می دانیم که این پرتوها از مناطق اطراف سیاهچاله ها می آیند، اما هنوز به طور کامل نمی دانیم که چگونه این اتفاق می افتد. ”

اخترشناسان اکنون امیدوارند که اطلاعات این پروژه به آنها کمک کند تا اطلاعات جدیدی در مورد چگونگی تشکیل این پرتوها بیاموزند و در نهایت راز چگونگی شکل گیری کهکشان ها را کشف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید