تحلیلگران می گویند شرایطی که ایلان ماسک را به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد بسیار خاص بود و بعید است که دوباره اتفاق بیفتد.

ایلان ماسک به عنوان مدیرعامل تسلا، توییتر و اسپیس ایکس ممکن است دیگر هرگز ثروتمندترین فرد جهان نشود. او در شرایط عجیب و خاصی توانسته این عنوان را به دست آورد و شواهد نشان می دهد که آینده چندان روشنی برای او به نظر نمی رسد.

ایلان ماسک اولین فردی در تاریخ است که 200 میلیارد دلار از ثروت شخصی خود را از دست می دهد. اما برای درک صعود و سقوط او در فهرست ثروتمندترین افراد جهان، باید چندین مؤلفه را در نظر بگیریم. مسیر ماسک برای تبدیل شدن به ثروتمندترین فرد جهان سال ها پیش آغاز شد. او اولین بار در سال 2009 و 2012 از تسلا پاداش دریافت کرد. اما بیشترین افزایش در دارایی های شخصی او در سال 2018 اتفاق افتاد.

در آن سال، تسلا تصمیم گرفت به ایلان ماسک بزرگترین جایزه مدیرعامل تاریخ را بدهد. این شرکت اهدافی را برای مدیرعامل خود در نظر گرفته است که در صورت دستیابی به آن می تواند پاداش هنگفتی دریافت کند. در پایان سال 2020، قیمت سهام تسلا به بالاترین حد خود رسید و 304 میلیون سهم از سهام تسلا را به قیمت 23.34 دلار به جیب ماسک فرستاد.

اکنون گروهی از سهامداران تسلا از این شرکت برای دریافت این پاداش شکایت کرده اند، زیرا معتقدند این رقم بسیار زیاد بوده و بخشی از سرمایه باید به تسلا بازگردانده شود. دادگاه صالح آبان ماه برگزار شد و هنوز نتیجه آن اعلام نشده اما بازار تصمیم خود را گرفته است.

قیمت سهام تسلا از اول دسامبر 39 درصد کاهش یافته است، بنابراین ایلان ماسک 210 میلیارد دلار از دارایی خود را از دست داده است و سرمایه او در حال حاضر 129.4 میلیارد دلار برآورد شده است. علاوه بر این، برخی از تحلیلگران می گویند که قیمت سهام توییتر از زمان امضای قرارداد به نصف کاهش یافته است. این بدان معناست که 79 درصد از سهام ایلان ماسک در این شبکه اجتماعی اکنون حدود 11.6 میلیارد دلار است. او همچنین دارای 42.4 میلیارد دلار سهام قابل معامله و 26.6 میلیارد دلار گزینه سهام از تسلا، 48.9 میلیارد دلار از SpaceX و 3.3 میلیارد دلار از شرکت Boring است.

دارایی خالص ایلان ماسک

ایلان ماسک در مارپیچ بدهی افتاده است

با توجه به اینکه این تاجر جنجالی با وثیقه گذاشتن سهام تسلا خود وام های متعددی از جمله خرید توییتر دریافت کرده است، سوال مهم این است که وثیقه ماسک چه زمانی تمام می شود و به اصطلاح «مرجین کال» او خواهد شد؟

بایگانی‌ها نشان می‌دهند که ماسک حدود 52 درصد از سهام خود را تا پایان مارس 2022 تعهد کرده است، اما دقیقاً مشخص نیست که او چقدر وام گرفته و شرایط آن وام‌ها چگونه بوده است. البته نگاهی به وام دریافتی در توییتر می تواند سرنخ هایی به ما بدهد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از این وام ها، ماسک توانسته 12.5 میلیارد دلار با نسبت وام به ارزش 20 درصد به دست آورد. در نتیجه، اگر این درصد به 35 درصد برسد، احتمالاً به مارجین کال تبدیل خواهد شد، در این صورت او باید یا سهام بیشتری را در تسلا تعهد کند، مبلغ وام خود را کاهش دهد یا این دو را ترکیب کند. با فرض این اجزا و قیمت سهام 359.20 دلار در 31 مارس، ماسک احتمالاً 19.2 میلیارد دلار از سهامی به ارزش تقریباً 96 میلیارد دلار وام خواهد گرفت.

حالا با توجه به کاهش مداوم سهام تسلا، قرار بود آستانه 35 درصدی در 14 اکتبر فعال شود. چند هفته بعد، او 3.95 میلیارد دلار دیگر از سهام خود را فروخت، اما مشخص نیست که آیا این مبلغ برای خرید توییتر لازم بوده یا به عنوان وثیقه استفاده شده است.

اوضاع برای ماسک زمانی بدتر شد که سهام تسلا در 12 دسامبر 19 درصد دیگر سقوط کرد و او احتمالاً مجبور شد سهام بیشتری را تعهد کند. لازم به ذکر است که وی در حال حاضر نمی تواند از پاداش سهام سال 2018 خود استفاده کند، زیرا این سهام به مدت پنج سال قابل فروش نیست.

تحلیلگران می گویند اکنون تنها راه نجات ایلان ماسک از طریق SpaceX است. این شرکت اخیراً 750 میلیون دلار جذب کرده است و ارزش آن 137 میلیارد دلار است. با نگاهی به آینده درخشانی که در انتظار این شرکت است، ماسک می تواند به رشد ارزش آن امیدوار باشد. اما برای استفاده از اسپیس ایکس باید سهام این شرکت را خصوصی و عمومی کند. اتفاقی که شاید با اعتقادات او همخوانی نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید