بازار خودرو گرم ترین روز خود را در سال های اخیر سپری می کند. بازار در رکود به سر می برد و پیش بینی می شود این رکود تشدید شود.

بازار خودرو

در آخرین روزهای فروردین 1402 میلادی شاهد اعلام قیمت جدید خودروهای تولید داخل بودیم. برخی انتظار داشتند که اعلام قیمت های جدید بر بازار تاثیر بگذارد. اما از آنجایی که هنوز شاهد عرضه هنگفت خودروهای جدید در بازار نبوده ایم، این قیمت ها تاثیری بر بازار نداشته است. در واقع کاهشی که در دوره اخیر رخ داده ناشی از رکود شدید بازار و کمبود مشتری بوده است.

ابتدا صحبت از افزایش 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو بود اما پس از مدتی تصمیم بر این شد که قیمت خودرو بین 18 تا 29 درصد افزایش یابد. افزایش قیمت کمتر از 30 درصد مشخصاً به مذاق تولیدکنندگان خودرو و قطعات یدکی خوش نمی آید. بنابراین آنها همچنان به عرضه قطارهای خودکار به بازار ادامه می دهند.

با توجه به شرایط فعلی انتظار افزایش قیمت در بازار خودرو دور از انتظار نیست. شرکت ایران خودرو اخیراً از متقاضیان خواسته است خودروهای ثبت نامی خود را به خودروهای دیگر تغییر دهند تا خودرو در سال 1402 به آنها تحویل داده شود، از سوی دیگر، وزارت ایمنی استانداردهای جدیدی را برای خودروسازان در نظر گرفته است که ممکن است منجر به حذف برخی خودروها شود. خودروهای محبوب بازار بنابراین انتظار داریم در بلند مدت قیمت خودروهای پرطرفداری مانند پژو 206، پژو 207، پژو پارس و دینا پلاس افزایش یابد.

از یک سو این افزایش قیمت تاثیر چندانی بر بازار خودرو نخواهد داشت. بازار در یک رکود عمیق قرار دارد. بسیاری از خودروهایی که از ماه گذشته در پلتفرم های آنلاین تبلیغ شده اند، هنوز فروخته نشده اند. رکود شدید بازار حتی خودروهای محبوب و پرفروشی مانند رنو تندر 90، سینا و کوئیک را تحت تاثیر قرار داد. بدیهی است افزایش قیمت در این صورت تغییری در شرایط فروشندگان و خریداران ایجاد نخواهد کرد.

معادله چند جمله ای برای بازار خودرو

برخی از کارشناسان اقتصادی از تاثیر عوامل دیگری مانند نرخ ارز، تورم، جریان های سیاسی و اخبار محلی بر بازار خودرو صحبت می کنند. این عوامل بی تاثیر نیستند اما بزرگترین عامل تاثیرگذار بر بازار خودرو میزان عرضه است.

به عنوان مثال کافی است به توقف تولید برخی خودروهای بودجه ای و انبوه در سال های اخیر توجه شود. پژو 206 تیپ 5، سمند، پژو 405، طیبا، طیبه 2، سینای مغیلی، پراید در سال های اخیر از چرخه تولید خارج شده اند. این اقدام باعث کاهش عرضه خودروهای صفر کیلومتر به بازار شد که به طور مستقیم قیمت خودروها را افزایش داد. این رویه امسال نیز ادامه خواهد داشت. بنابراین تا زمانی که خودروهای کافی وارد بازار نشوند، قیمت ها همچنان افزایش می یابد. البته افزایش قیمت ها بر خرید و فروش خودرو تاثیر گذاشته و بازار را بیشتر دچار رکود خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید